A A A
Kadrówka w Słomnikach

6 sierpnia jak co roku gościliśmy w Słomnikach uczestników 50. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej z Krakowa do Kielc.

Pochód prowadzili ułani na koniach, którzy o godzinie 17.00 wkroczyli przed pomnik Ofiar Faszyzmu, powitani oklaskami przez słomniczan oraz Orkiestrę Dętą „Echo”. W imieniu mieszkańców gości przywitał burmistrz naszej gminy Paweł Knafel, dziękując maszerującym za pielęgnowanie wartości patriotycznych, które, jak podkreślił, w dzisiejszych czasach wymagają szczególnego docenienia.

 

W tym roku dowódcą marszu jest kpt. Polskiej Organizacji Wojskowej Piotr Augustynowicz, który zastąpił na tym stanowisku wieloletniego komendanta Jana Józefa Kasprzyka. Podziękował on za gościnne przyjęcie, podkreślając, że maszerujący co roku mogą na nie w Słomnikach liczyć. W podarunku komendant przekazał 200 śpiewników z piosenkami patriotycznymi, z których mieszkańcy będą mogli korzystać w podobnych uroczystościach; z ich pomocą zebrana na Rynku publiczność wspólnie z „Kadrówką” odśpiewała ułańskie piosenki.

Galeria zdjęćRozdano ponadto puchary i dyplomy w Indywidualnych Zawodach Strzeleckich, zorganizowanych przez Międzyszkolne Stowarzyszenie Sportowe na strzelnicy sportowej w Słomnikach, w których brali także udział uczestnicy „Kadrówki”. Triumfował młody Jakub Czekaj, wychowanek Łukasza Czapli, mistrza świata w strzelaniu do ruchomego celu.

Przed piechurami jeszcze Miechów, Jędrzejów i Chęciny. Ostatni punkt ich podróży to Kielce. „Kadrówka” dała początek Legionom Polskim, które swoim wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 roku.