A A A
Małopolski Festiwal Innowacji

Targi odnawialnych źródeł energii, warsztaty edukacyjne oraz prezentacja dofinansowania montażu urządzeń OZE i nowoczesnych kotłów – taki był piątkowy Małopolski Festiwal Innowacji w Słomnikach.

Gmina Słomniki przystąpiła do programów, których celem jest uzyskanie dofinansowania na wymianę kotłów oraz montaż odnawialnych źródeł energii. Ponieważ obydwa projekty cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców, Gmina prowadzi akcje informacyjne, by mieszkańcy świadomie wybierali urządzenia do swoich domów – wyposażeni w odpowiednią wiedzę na temat parametrów i możliwości poszczególnych kotłów oraz odnawialnych źródeł energii. Ostatnie takie spotkanie odbyło się w Słomnikach na sali obrad, więcej – tutaj.

Taką właśnie funkcję miał do spełnienia Małopolski Festiwal Innowacji „Mój dom moje oszczędności”, który odbył się 19 maja w piątek na placu przed halą rekreacyjno-sportową w Słomnikach. Wzięły w nim udział firmy, które mają w swojej ofercie nowoczesne kotły z certyfikatem Ekoprojektu oraz odnawialne źródła energii – np. pompy ciepła, ogniwa fotowoltaiczne, kolektory słoneczne. Ponieważ ważnym czynnikiem mającym wpływ na poprawę efektywności energetycznej budynku jest jego termomodernizacja, czyli ocieplenie, prezentowały się na Festiwalu także firmy oferujące systemy dociepleń elewacji, dachów i poddaszy.

Nie zabrakło także Klastra Zrównoważona Infrastruktura, którego jesteśmy członkiem od 2015 r. Zaprezentował on swoje najnowsze przedsięwzięcie – Dom Plus, czyli makietę domu zero energetycznego oraz prowadził warsztaty mobilnego laboratorium budownictwa energooszczędnego dla młodzieży i wszystkich chętnych, którzy chcieli zobaczyć np. jak funkcjonuje i do czego służy kamera termowizyjna czy jak działa pompa ciepła.

Pod namiotem Urzędu Miejskiego w Słomnikach do dyspozycji mieszkańców pozostawała ekodoradca Gminy Słomniki Aleksandra Fraś-Zdeb, która udzielała informacji i odpowiadała na wszystkie pytania dotyczące programów dofinansowania kotłów i urządzeń OZE. Był także przedstawiciel Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Krakowa pan Mariusz Sałęga, który z kolei zachęcał do korzystania z Programu JAWOR – pomoc finansowa przy termomodernizacji budynków mieszkalnych.

Galeria zdjęćPogoda na szczęście dopisała, zainteresowanie wśród mieszkańców było duże – szczególnie cieszy bardzo liczna obecność młodzieży, która już na etapie szkolnym nabywa wiedzę o tym, jak budować energooszczędnie, jakie możliwości daje korzystanie z odnawialnych źródeł energii. W najbliższym czasie będą Państwo mogli obejrzeć film przygotowany przez Telewizję Kraków, w którym między innymi relacja z Małopolskiego Festiwalu Innowacji w Słomnikach – zdjęcia z planu w galerii zdjęć już dziś pod artykułem.

Małopolski Festiwal Innowacji w Słomnikach odbył się po raz drugi. Głównym koordynatorem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, organizatorem Małopolskiego Festiwalu Innowacji w Słomnikach jest Urząd Miejski w Słomnikach.

Budowa hali rekreacyjno – sportowej w Słomnikach uzyskała dofinansowanie w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013.