A A A
Logo WFOŚiGP

W 125 gospodarstwach domowych na terenie gminy Słomniki wymieniono źródła ogrzewania w ramach programu PONE dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz budżetu Gminy Słomniki.

Gmina Słomniki konsekwentnie i na wiele sposobów walczy o poprawę jakości powietrza w naszym regionie. Kluczową rolę odgrywa tu wymiana źródeł ogrzewania na nowoczesne piece opalane ekogroszkiem, peletem lub gazem. W 2017 r. na terenie naszej gminy był realizowany Program Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE) Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Skorzystało z niego 125 gospodarstw domowych; wymieniono:

  • 97 pieców na ekogroszek z certyfikatem ekoprojektu,
  • 7 pieców na pelet także z certyfikatem ekoprojektu
  • oraz 21 pieców na gaz.

Łączna kwota programu PONE to 956 284,58 zł, w tym kwota dofinansowania z WFOŚiGP wyniosła  50 proc.

Skuteczne rozliczenie programu nie byłoby możliwe bez zaangażowania i doskonałej współpracy z beneficjentami – mieszkańcami naszej gminy. Za to zaangażowanie należą się serdeczne podziękowania.

Program wymiany pieców Województwa Małopolskiego

Gmina Słomniki stara się także o dofinansowanie do wymiany kotłów w ramach projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego: Działania 4.4 Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza, poddziałania 4.4.2 i 4.4.3 prowadzonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Obecnie trwają audyty energetyczne u mieszkańców, którzy zadeklarowali chęć wzięcia udziału w projekcie.

Program OZE Województwa Małopolskiego

26 gmin, w tym Gmina Słomniki wspólnie stara się o dofinansowanie do montażu odnawialnych źródeł energii. 6 listopada podpisano umowę partnerską dotyczącą wspólnej realizacji Projektu pod nazwą „Partnerski Projekt Budowy Instalacji Odnawialnych Źródeł Energii dla Gmin Województwa Małopolskiego”. Liderem przedsięwzięcia jest Gmina Kocmyrzów-Luborzyca. Projekt ma na celu montaż w domach mieszkańców: solarów do podgrzewania wody, ogniw fotowoltaicznych produkujących energię, pomp ciepła do ogrzewania domów oraz pieców na biomasę. Przyczyni się to przede wszystkim do poprawienia parametrów jakości powietrza i walki z niską emisją. Więcej o tym – tutaj.

O szczegółach programów będziemy na bieżąco Państwa informować także poprzez nasza stronę internetową.

Nieustannie zachęcamy do śledzenia jakości powietrza, dzięki sensorom, tzw. pyłomierzom zamontowanym na 7 obiektach na terenie gminy Słomniki – tutaj.