Drukuj
Dym z komina

W rozpoczynającym się właśnie sezonie grzewczym przypominamy vademecum dobrych praktyk w walce o czyste powietrze.

Apel do mieszkańców

Dbanie o jakość powietrza to nasza wspólna sprawa. Władze naszej gminy podejmują szereg działań na rzecz poprawy jakości powietrza, jednak bez aktywnego udziału mieszkańców stan powietrza nie zmieni się. Dlatego na początku sezonu grzewczego wszystkim tym, którzy ogrzewają swój dom piecem węglowym przypominamy o zasadach, które mają istotny wpływ na jakość powierza:

PO PIERWSZE – w piecach węglowych nie wolno spalać śmieci czyli: plastikowych butelek, ram okiennych, pieluch jednorazowych, ubrań, butów, opon i innych gumowych produktów. Za spalanie odpadów w instalacjach grzewczych lub na świeżym powietrzu grozi kara grzywny do 5000 zł.

PO DRUGIE - Stosujmy paliwo dobrej jakości – kupując opał, zrezygnujmy z flotu,  miału i mułu węglowego. Paliwa te zawierają dużo drobnego popiołu, szkodliwych metali ciężkich i różnych związków chemicznych, które przez niewłaściwy sposób spalania skutecznie zatruwają powietrze, wodę i glebę w naszej gminie.

Trwa program wymiany pieców

125 beneficjentów z naszej gminy jeszcze w tym roku skorzysta z dofinansowania do wymiany pieców w ramach „Programu Ograniczenia Niskiej Emisji na terenie województwa małopolskiego”. Koszt całego programu wynosi 1 152 520,00 zł. Więcej o tym i o innych programach – tutaj. Szczegółowych informacji o programach wymiany pieców i dofinansowań do montażu odnawialnych źródeł energii udziela ekodoradca Gminy Słomniki, tel. 123881102, wew. 134; Urząd Miejski w Słomnikach, ul. Kościuszki 64, pok. 34, II piętro.

Śledź pomiary czujników jakości powietrza

W 7 placówkach na terenie gminy: w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury, w szkołach w Słomnikach, Kacicach, Waganowicach, Smrokowie, Prandocinie, Niedźwiedziu zainstalowano czujniki jakości powietrza, tzw. pyłomierze. Dyrektorzy i nauczyciele mogą dzięki temu uzyskać szybką informację o stanie jakości powietrza, który np. uniemożliwia spacer na zewnątrz. Zachęcamy wszystkich mieszkańców do śledzenia pomiarów – tutaj.

Kontrola palenisk i interwencje

W okresie grzewczym będą kontynuowane kontrole palenisk na terenie całej gminy. Na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i pod nr 123881102, wew. 134 można zgłaszać przypadki spalania śmieci.

Wiele cennych informacji o jakości powietrza w Małopolsce, odnawialnych źródłach energii, wymaganych kotłach z certyfikatem ekoprojektu – tutaj.

Odsłony: 2047