Drukuj
Kadrówka w Słomnikach

52. a 37. po II wojnie światowej Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej dotarł jak co roku 6 sierpnia do Słomnik. Tym razem była to niedziela a uczestnicy marszu w pierwszej kolejności pomaszerowali na mszę św. w kościele. Dopiero po mszy rozpoczęło się oficjalne powitanie na Rynku.

W imieniu bardzo licznie zgromadzonych mieszkańców miasta uczestników marszu powitał Burmistrz Paweł Knafel w towarzystwie Przewodniczącego Rady Miejskiej Grzegorza Płażka. Przemawiał także Komendant Marszu Dionizy Krawczyński. Zarówno podczas mszy św. jak i pod pomnikiem na Rynku uroczystości towarzyszyła Orkiestra Echo.

Andrzej Boczkowski, Marcin Kużdżał oraz Michał Miszczyk z MSS w Słomnikach ogłosili wyniki zawodów strzeleckich, które wcześniej  w godzinach przedpołudniowych odbyły się na strzelnicy przy ul. Kościuszki. Miejsce I i III przypadło w nich „Kadrowiczom”: Mariuszowi Modze oraz Gracjanowi Romanowskiemu, natomiast II miejsce Karolowi Lisowi ze Słomnik.

Galeria zdjęćUroczystość na Rynku nie trwała długo. Po oficjalnym wymarszu na stadion LKS Słomniczanka dwa szwadrony konne oraz Komendant Marszu udali się do Prandocina. Tutaj pod kościołem parafialnym z inicjatywy księdza Mariana Głowackiego odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej ks. Romualdowi Wiadrowskiemu. Sylwetkę księdza na tle wydarzeń z czasów powstania styczniowego orz czasów I wojny światowej przybliżyła p. Maria Kmita. Dzięki temu pamięć o powstańcu styczniowym, a późniejszym proboszczu z Prandocina, który udzielił schronienia legionistom Beliny została podtrzymana. Grób ks. Wiadrowskiego znajduje się na przykościelnym cmentarzu. Uroczysta modlitwa i złożenie kwiatów na grobie zakończyły uroczystości w Prandocinie, które zgromadziły bardzo licznych mieszkańców wsi i jej okolic.

 

Odsłony: 2144