Drukuj
Orkiestra Dęta „Krakus”

Na stadionie LKS w Niedźwiedziu w towarzystwie zaproszonych gości, w tym 4 zaprzyjaźnionych orkiestr i mieszkańców muzycy Orkiestry Dętej „Krakus” świętowali 60-lecie swojego powstania.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele im. św. Wojciecha w Niedźwiedziu w intencji jubilatów; następnie w towarzystwie zaproszonych orkiestr, gości i mieszkańców przemaszerowano na stadion LKS Niedźwiedź, gdzie odbyły się uroczystości jubileuszowe.

Uroczystości prowadzili pani Grażyna Gajoch była dyrektor Zespołu Szkół w Niedźwiedziu oraz pan Stanisław Kramarz – prezes Orkiestry „Krakus”. Pan Prezes dziękował wszystkim tym, którzy przyczynili się i nadal przyczyniają do rozwoju Orkiestry Dętej „Krakus”, m.in. wszystkim muzykom, którzy na przestrzeni tych 60 lat zrobili wiele, aby mogła ona dziś reprezentować tak wysoki poziom, Burmistrzowi Gminy Słomniki Pawłowi Knaflowi i dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury Alicji Biczysko.

Najważniejsze wydarzenia z życia orkiestry przedstawili młodzi muzycy – jej członkowie. Orkiestra Dęta „Krakus” została założona w 1956 r. Pierwszym kapelmistrzem był  Stanisław Sabuda. Pierwsza jej nazwa brzmiała Kapela Ludowa z Niedźwiedzia, w 1986 r. przemianowana na  Orkiestra Dęta „Krakus”, bowiem włączono do niej Młodzieżowy Zespół Orkiestry „Krakus”, który prężnie i dynamicznie się rozwijał. Charakterystyczne mundury muzycy noszą od 1987 r.; zostały one ufundowane przez Wojewódzki Związek Chórów i Orkiestr w Krakowie. W trakcie swojej wieloletniej działalności Orkiestra Dęta „Krakus” odnosiła mniejsze i większe sukcesy, np.: II miejsce w Festiwalu Orkiestr Dętych w Kocmyrzowie – Luborzycy (1986 r.) , I i III miejsce  w Festiwalu Orkiestr Dętych w Dobczycach (1987 r., 1988 r.), Brązowy Dyplom w II Małopolskim Konkursie Orkiestr Dętych Ziemi Krakowskiej w Szczurowej (2000 r.), Srebrna Lira w VI Małopolskim Konkursie Orkiestr Dętych w Niepołomicach (2004 r.), III miejsce w Małopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych  w Więcławicach Starych (2015 r.). Orkiestrę wspiera Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kultury i Muzyki „Niedźwiadek”, które opracowuje i realizuje projekty, dzięki którym pozyskuje środki z dotacji Gminy Słomniki,  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz od sponsorów. Jej aktualnym prezesem jest Pan Stanisław Kramarz, dyrygentem –  Pan Dariusz Szewczyk.

Orkiestra zaprezentowała wiązankę utworów, brawurowo wykonując znane i lubiane utwory popularne, m.in. „Hallelujah“ Leonarda Cohena czy „Zacznij od Bacha“ niedawno zmarłego Zbigniewa Wodeckiego.

Odznaczenia wręczył przedstawiciel Polskiego Związku Chórów i Orkiestr pan Jarosław Ignaszak, który podziękował za piękny występ jubilatów, doceniając poziom artystyczny jaki reprezentują muzycy.

Za aktywną wieloletnią działalność oraz wybitne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury odznaczono muzyków starszych i młodych, którzy znacząco przyczynili się do rozwoju tej orkiestry. Honorowe Odznaki otrzymali: Orkiestra Dęta „Krakus” została uhonorowana Odznaką Złotą z Brylantem. Odznakę Złotą z Wieńcem Laurowym otrzymali Andrzej Duszyc i Zbigniew Nowak. Odznaki Złote wręczono  Stanisławowi Kramarzowi, Arturowi Kłosińskiemu, Józefowi Gajochowi, Lesławowi Grzesikowskiemu, Krzysztofowi Natkańcowi, Adamowi Pałetko, Stanisławowi Zającowi, Włodzimierzowi Zapale. Odznakę Srebrną otrzymali: Mirosław Drożniak, Adam Duszyc, Kamila Kramarz, Zbigniew Krawczyk; Odznakę Brązową –Karol Bochenek, Jolanta Łakoma.

Piękne statuetki w kształcie klucza wiolinowego otrzymali zasłużeni starsi członkowie orkiestry: Mieczysław Kramarz, Bolesław Pałetko, Zdzisław Piwowarczyk, Mieczysław Natkaniec, Stanisław Zębala, Czesław Bednarczyk.

Galeria zdjęćBurmistrz Paweł Knafel, wręczając muzykom na ręce prezesa orkiestry Stanisława Kramarza statuetkę wraz z listem gratulacyjnym, podziękował za znaczący wkład w tworzenie pięknej oprawy muzycznej podczas wielu uroczystości gminnych i pogratulował muzykom tak wielu młodych ludzi w swoim gronie. Dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury pani Alicja Biczysko, zwracając się do jubilatów, zwróciła uwagę, że ich muzyka daje ludziom coś bardzo ważnego – przyjemność i radość. Miejsko-Gminne Centrum Kultury wspiera w rozwoju orkiestrę, dbając m.in. o zapewnienie odpowiedniego sprzętu.

Wśród gości byli obecni oprócz przedstawicieli Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, Burmistrza Gminy Słomniki i Dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury Przewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Płażek, Radni Rady Miejskiej w Słomnikach oraz 4 zaprzyjaźnione orkiestry, które także zagrały dla jubilatów: Orkiestra Dęta „Echo” ze Słomnik, Orkiestra „Sygnał” z Zielenic, Orkiestra OSP Prandocin, Orkiestra „Ton” z Goszczy.  Wieczorem odbyła się zabawa, na której wystąpił Zespół „Detoks”.

Odsłony: 2296