Drukuj
ŚDM

 W dniach 26 lipca–1 sierpnia do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem przyjadą młodzi z całego świata. Również nasza gmina odpowiedziała na apel Archidiecezji Krakowskiej i przyjmie pielgrzymów.

W naszej gminie będą przebywać pielgrzymi  z Polski z diecezji tarnowskiej i francuskojęzyczni – tu nie wiadomo jeszcze z jakich krajów. Katechezy będą się odbywać w parafii w Prandocinie i Słomnikach.

 

Gmina Słomniki udostępniła siedem obiektów użyteczności publicznej, w których będą oni kwaterować. Są to przede wszystkim szkoły, ale i LKS Słomniczanka, hala sportowa w Słomnikach, budynek przy boisku w Polanowicach. Łącznie około 700 pielgrzymów ma w nich znaleźć zakwaterowanie.  Wszystkie budynki muszą spełniać wytyczne narzucone przez instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo (m.in. Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny czy Państwowy Inspektorat nadzoru Budowlanego). Oprócz tego będą oni nocować w domach prywatnych, w ramach zgłoszeń przyjmowanych przez parafie z terenu naszej gminy. Tym zajmują się bowiem, jak i zapewnieniem posiłków, organizacją katechez i wydarzeń artystycznych, Komitety Parafialne działające przy wszystkich parafiach w gminie. Łącznie przybyć ma do nas około 1000 osób. Młodzi do Krakowa będą jeździć Szybką Koleją Aglomeracyjną.

To wielkie święto młodych jest wielkim przeżyciem nie tylko dla przybywających do Krakowa i Brzegów na spotkanie z Franciszkiem, ale i dla mieszkańców gmin i miast, które będą gościć pielgrzymów. Dlatego też planowane jest także udekorowanie naszego miasta, by wprowadzić w wyjątkową atmosferę tego święta.

Odsłony: 2290