„Tężnie mają spełniać rolę prozdrowotnych stref aktywności dla mieszkańców. Jest to szczególnie ważne w okresie pocovidowym" – mówi Burmistrz Gminy Słomniki Paweł Knafel.

Zakończono inwestycję pn. "Budowa prozdrowotnej strefy aktywności na Rynku w Słomnikach w ramach zadania "Małopolskie tężnie solankowe".

Inwestycja polegała na budowie wolnostojącej altany wraz z wyposażeniem w tężnię solankową wykonaną z drewna i tarniny. W obrębie konstrukcji postawiono wygodne ławki parkowe i kosze na śmieci. Wieczorem obiekt jest ładnie oświetlony.

Tężnia  swoje działanie zawdzięcza solankom. Aby osiągnąć odpowiednie działanie należy przebywać w ich otoczeniu przez minimum 30 minut. Najlepiej inhalować się w słoneczną i wietrzną pogodę. Tężnie pomagają w oczyszczaniu płuc z gromadzących się w nich pyłów zawartych w powietrzu. Wspierają leczenie przewlekłych chorób dróg oddechowych. Mają działanie profilaktyczne.

Inwestycje wykonała firma Misiura sp. z o.o. ul. Osiedle Zielone 11/18, Kraków. Koszt to 188 999,34 zł, w tym dofinansowanie z dotacji Województwa Małopolskiego w kwocie 98 509 zł.

Zapraszamy do korzystania z tężni w okresie wiosenno-letnim.