osoby przcinające wstęgę

1 czerwca w Dniu Dziecka z udziałem wielu znamienitych gości, uczniów i rodziców otwarto uroczyście Szkołę Podstawową w Niedźwiedziu.

Ten dzień przejdzie niewątpliwie do historii szkoły w Niedźwiedziu; dzieci, które od marca tego roku uczą się w nowym budynku szkoły doczekały się oficjalnego otwarcia swojej placówki i jako bohaterowie tego dnia zaprezentowały wspaniały pokaz artystyczny.

Gości powitał Burmistrz Gminy Słomniki Paweł Knafel wraz z panią Dyrektor szkoły Barbarą Bądkowską. – Mieszkańcy marzyli o tej szkole 30 lat, dlatego osobiście odczuwam wielką satysfakcję , że to co obiecywałem staje się rzeczywistością – powiedział Burmistrz Knafel. Pani Dyrektor przypomniała historię szkoły i podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do jej powstania.

W uroczystości wzięło udział wielu znamienitych gości m.in.: Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, Wicestarosta Krakowski Arkadiusz Wrzoszczyk, w imieniu Poseł Elżbiety Dudy Martyna Kania; Wicekurator Oświaty Halina Cimer; Wójt Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce Józef Rysak, Wójt gminy Koniusza Wiesław Rudka, Wójt Gminy Gołcza Lesław Blacha, Wicewójt Gminy Kocmyrzów-Luborzyca Wiesław Wójcik; Przewodniczący Rady Powiatu Piotr Goraj, Wiceprzewodniczący Marek Piekara, Radny Włodzimierz Tochowicz; radni Rady Miejskiej w Słomnikach z Przewodniczącym Grzegorzem Płażkiem na czele; przedstawiciele Policji, Straży pożarnej, duchowieństwa, jednostek organizacyjnych, sołtysów, stowarzyszeń, wykonawców inwestycji i przede wszystkim rodziców oraz dzieci.

– To jedna z najpiękniejszych szkół w naszym województwie i w Polsce – powiedział Wojewoda Łukasz Kmita. Zwrócił się bezpośrednio do dzieci, gratulując im takiego obiektu, w którym będą mogły rozwijać swoje talenty i miłość do małej ojczyzny. Zwracając się Burmistrza Knafla powiedział: – Może wprawić w zachwyt, że stosunkowo niewielka Gmina Słomniki potrafi realizować inwestycje, których mogą zazdrościć i w Krakowie i w Warszawie. Gratuluję odwagi w podejmowaniu wyzwań dla dobra mieszkańców.

Pani Kurator podziękowała za trud samorządowcom, rodzicom i nauczycielom i złożyła życzenia dzieciom w dniu ich święta, by ta szkoła była miejscem, gdzie będzie im dobrze.

Nie zabrakło uroczystego przecięcia wstęgi i wspaniałego występu uczniów szkoły, którzy wzięli uczestników w podróż historyczną przypominając najważniejsze wydarzenia od powstania placówki oświatowej w tej miejscowości.

Każdy z uczestników mógł się wpisać do księgi pamiątkowej i otrzymał upominek z grawerem patrona szkoły Tadeusza Kościuszki.

Kompleks ma 4 029,24m² powierzchni użytkowej, w jego skład wchodzi: budynek szkoły wraz z salą gimnastyczną, boisko wielofunkcyjne do gier, plac rekreacyjny wraz z bieżnią sportową oraz parking. W kompleksie oprócz szkoły jest także przedszkole z placem zabaw dla maluchów. Budynek, przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażony w windę; ogrzewany nowoczesnym kotłem gazowym.  W szkole uczy się ponad 300 dzieci z Niedźwiedzia, Trątnowic, Szczepanowic, Zaborza i Polanowic.

Inwestycja wyniosła 20 787 710 zł, w tym 5 191 815,39 zł ze środków zewnętrznych. Wydatki te zostały pokryte z następujących źródeł:

  • 15 000 000 zł pożyczka udzielona przez Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego SA w Krakowie,
  • 1 060 00 zł dotacja ze środków PFORN będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego, wypłacana przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego,
  • 4 131 815,39 dotacja ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w kwocie 4 130 328 zł, dodatkowo na inwestycję zostały przeznaczone odsetki w wysokości 1 487,39 zł, które zostały naliczone od kwoty głównej dotacji;
  • 625 415,49 zł środki własne Gminy Słomniki.

Materiał o tym w TVP Kraków TUTAJ