18 lutego br. w siedzibie Urzędu Miejskiego w Słomnikach odbyło się ślubowanie strażnika gminnego pana Dariusza Hylewskiego.
Rota ślubowania brzmi: "Ślubuję uroczyście służyć Państwu i wspólnocie lokalnej, chronić porządek publiczny i bezpieczeństwo ludzi, przestrzegać porządku prawnego i dyscypliny służbowej, dbać o etykę i dobre imię służby.Tak mi dopomóż Bóg".
Strażnik Dariusz Hylewski odczytał rotę ślubowania, otrzymał także emblematy strażnika gminnego. Zachęcamy radnych i sołtysów do organizowania spotkań z panem Dariuszem Hylewskim, tak, aby lokalna społeczność mogła zapoznać się z jego pracą, by jak najlepiej mógł służyć lokalnej społeczności.
Strażnik gminny realizuje działania przede wszystkim z przestrzegania przepisów ochrony środowiska z priorytetowym potraktowaniem przepisów ochrony powietrza. Prowadzone kontrole wykonywane są w oparciu o procedurę przeprowadzania kontroli palenisk pod kątem przestrzegania uchwały antysmogowej i zakazu spalania odpadów, opracowaną zgodnie z wytycznymi przygotowanymi przez Urząd Marszałkowski WM, połączone z równoczesną edukacją na temat wpływu zanieczyszczeń na zdrowie, możliwości pozyskania dofinansowania oraz obniżenia kosztów ogrzewania wraz z zaopatrzeniem mieszkańca w ulotki informacyjne.
Strażnik zajmuje się utrzymaniem czystości i porządku w gminie, skupiając się w głównej mierze na ochronie środowiska i edukacji ekologicznej.
Do jego zadań należy:
- Kontrola palenisk
- kontrola przestrzegania przepisów dotyczących ochrony środowiska (np. gospodarka śmieciowa, spalanie śmieci, zbiorniki na nieczystości ciekłe, nielegalne wysypiska)
- monitorowanie stanu czystości terenów zielonych i zbiorników wodnych
- interwencje związane z ochroną zwierząt
- edukowanie mieszkańców z zakresu ekologii i recyklingu.
Działania strażnika mają na celu poprawę jakości życia mieszkańców oraz dbałość o przestrzeń miejską.
Postawą prawną czynności kontrolnych w zakresie ochrony środowiska jest art. 379 ustawy prawo ochrony środowiska oraz ustawa o strażach gminnych.
Kontrolujący, wykonując kontrolę, jest uprawniony do:
- wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6 do 22 - na pozostały teren;
- przeprowadzania badań lub wykonywania innych niezbędnych czynności kontrolnych;
- żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego;
- żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli (art 379 ustawy prawo ochrony środowiska).
Najczęściej kontrole prowadzone przez strażnika związane są z ustaleniem, jaki opał spalany jest w palenisku, piecu oraz z kontrolą w zakresie przestrzegania przez właścicieli nieruchomości postanowień ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Ustawa ta wręcz nakazuje wójtowi, burmistrzowi/prezydentowi przeprowadzania stosownych kontroli przestrzegania i stosowania przepisów ustawy i odsyła do uprawnień wskazanych w wyżej wymienionym art. 379 ustawy prawo ochrony środowiska.